Monica Niculescu, victorie fantastică la Indian Wells în fața britanicei Heather Watson

Monica Niculescu s-a calificat sâmbătă dimineață în turul trei la simplu feminin la turneul WTA Masters 1000 de puncte de la Indian Wells, SUA, după ce în turul doi a învins-o pe Heather Watson.

monica niculescuMonica Niculescu, locul 34 mondial, s-a impus sâmbătă dimineață în fața britanicei Heather Watson, posesoare a unui wild card, în trei seturi, scor 6-4, 2-6, 6-2.

După ce și-a adjudecat primul set cu 6-4, românca a redus turația și a pierdut setul doi cu 2-6. Însă, Niculescu a revenit fantastic în setul trei, de la 1-2, la 6-2, câștigând cinci puncte consecutive.

Monica Niculescu și-a adjudecat victoria după două ore și 13 minute de joc cu britanica, luându-și astfel revanșa după înfrângerea de la Hobart din luna ianuarie.

În turul trei la simplu feminin la Indian Wells, Monica Niculescu va juca cu poloneza Agnieszka RADWANSKA.

Calificarea în turul trei la Indian Wells, îi asigură româncei un cec în valoare de 36,170 de dolari și 65 puncte WTA.

Monica Niculescu se poate întâlni cu Monica Niculescu doar în semifinale la Indian Wells.