Monica Niculescu s-a calificat în semifinale la turneul de la Nottingham

Monica Niculescu, locul 61 mondial, s-a calificat vineri, în semifinalele turneului de tenis WTA de la Nottingham.

monica niculescu - GuangzhouMonica Niculescu a eliminat-o vineri, în sferturi de finală, pe britanica Johanna Konta, locul 147 mondial.

Românca a avut nevoie de două ore și 21 de minute pentru a se impune în trei seturi.

Monica Niculescu a reușit să-și adjudece lejer primul set cu 6-2. După care, în setul doi, românca a fost condusă cu 2-0, a reuști apoi egalarea la 2-2, scor la care și-a pierdut serviciul. La 3-2, Monica Niculescu a ratat cinci mingi de re-break prin care putea egala din nou scorul în setul doi. Ca mai apoi la scorul de 4-2, românca și-a pierdut din nou serviciul deși a avut două mingi de game.

În setul trei, Monica Niculescu a reușit să facă break la 1-0, iar la 3-1, a fost cât pe ce să-și piardă serviciul, după ce britanica a reușit să facă patru puncte consecutive.

După care, la 4-1, Monica Niculescu a ratat o minge de un nou break cu care se putea distanța la 5-1. La scorul de 5-2, Monica Niculescu a reușit să închidă partida prin break la zero.

Astfel că românca merge în semifinale unde va juca fie cu Agnieszka Radwanska fie cu Lauren Davis.

Accederea în semifinale la Nottingham îi asigură româncei un cec în valoare de 11.300 de dolari și 110 puncte WTA.

Niculescu joacă azi și în sferturi la dublu feminin, unde face pereche cu Arantxa Parra Santonja.