Monica Niculescu, în sferturile de finală ale Brasil Tennis Cup

Monica Niculescu s-a calificat miercuri seară, în sferturile de finală ale turneului WTA de tenis de la Florianopolis, Brasil Tennsi Cup 2014, dotat cu premii de 250.000 de dolari.

monica niculescuMonica Niculescu este cea de-a treia româncă calificată în sferturile de finală la Florianopolis, după Alexandra Cadanțu și Alexandra Dulgheru.

Monica Niculescu s-a impus miercuri seară, în două seturi, scor 6-3, 6-1, în fața muntenegrencei Danka Kovinic, locul 159 mondial.

Românca și-a adjudecat victoria după o oră și 40 de minute de joc cu Danka Kovinic. În sferturile de finală, Monica Niculescu, cap de serie numărul cinci, va juca cu învingătoarea partidei disputate de Carla Suarez și Kiki Bertens.

Accederea în sferturi, îi asigură lui Niculescu 60 de puncte WTA și un cec în valoare de 6.175 de dolari.