Monica Niculescu, eliminată în optimi la turneul de la Katowice

0 3

Monica Niculescu a fost învinsă joi seară, în optimi de finală la turneul WTA de tenis de la Katowice de belgianca Kirsten Flipkens.

monica niculescu - tenisRomânca a pierdut partida de tenis în fața belgiencei Kirsten Flipkens, cap de serie nr. 7, după o oră și 37 de minute de joc, în trei seturi.

Monica Niculescu a câștigat primul set în tie-break cu 7-6(8-6), după care a cedat în setul doi cu 1-6 iar în cel de-al doilea cu 4-6.

Flipkens avea 2-1 la meciurile directe cu românca, pe care a învins-o în 2013 la Hobart, cu 2-6, 6-4, 6-0 în sferturi, și la Indian Wells, cu 4-6, 6-4, 6-3, în turul al doilea. Niculescu câștigase anul acesta, la Antwerp, cu 6-3, 6-2, în primul tur.

Pentru accederea în optimi, Monica Niculescu va primi un cec de 3.310 dolari și 30 de puncte WTA.