Monica Niculescu, eliminată de Julia Goerges, în sferturi de finală la Washington

Monica Niculescu a fost eliminată, vineri noapte, în sferturi de finală la simplu feminin la turneul de tenis de la Washington, de către Julia Goerges. Drept urmare, România nu mai are nicio jucătoare în comeptiţia de simplu.

monica niculescuSimona Halep a abandonat meciul cu Makarova în debutul setului trei când şi-a pierdut serviciul, iar Monica Niculescu a fost eliminată în sferturi de nemţoaica Julia Goerges.

Niculescu a pierdut clar partida cu nemţoaica, în două seturi, scor 3-6, 4-6. Românca începuse bine setul doi, cu break, s+a distanţat apoi la 2-0 scor la care a ratat o minge de 3-0. Nemţoaica şi-a revenit, a forţat egalarea la 3-2, după care a fost de neoprit. Şi după doar o oră şi 31 minute de joc, Niculescu s-a văzut învinsă.

Monica Niculescu se opreşte în sferturi la Washington şi va primi 6200 de dolari şi 60 puncte WTA.

Niculescu va juca în această noapte şi la dublu feminin alături de Sania Mirza, în semifinale, contra perechii formate din Eugenie Bouchard şi Sloane Stephens.