Monica Niculescu, calificare facilă în turul doi la Indian Wells

Monica Niculescu s-a calificat miercuri seară, în turul doi al probei de simplu feminin din cadrul turneului Masters 1000 de puncte de la Indian Wells, competiție dotată cu premii în valoare totală de 5,381,235 de dolari.

monica niculescuMonica Niculescu, locul 68 mondial, a învins-o, lejer pe sârboaica Aleksandra Krunic, locul 77 mondial, în primul tur la Indian Wells, în partida cu sârboaica Aleksandra Krunic, locul 77 mondial.

Monica Niculescu a câștigat primul set cu 6-2, după 38 de minute de joc. Românca a câștigat cinci puncte consecutive, iar la scorul de 5-1 și-a pierdut serviciul, iar mai apoi a încheiat setul pe serviciul sârboaicei.

În setul doi, după ce a ratat două mingi de meci pe serviciul adversarei, la scorul de 5-0, Niculescu a închis partida cu 6-1, după o oră și 14 minute de joc.

În 2014, Monica Niculescu a fost eliminată în turul doi la Indian Wells, de Ekaterina Makarova.

În turul doi va juca cu principala favorită a competiției, Serena Williams, locul 1 WTA.

În turul doi la Indian Wells este calificată și Simona Halep, a treia favorită a turneului Masters de la Indian Wells.

Calificarea în turul doi la Mastersul american îi asigură româncei un cec în valoare de 17.100 de dolari și 35 puncte WTA.