Monica Niculescu a ratat calificarea în turul trei la Roland Garros

Monica Niculescu a ratat în mod incredibil, calificarea în turul trei la Roland Garros, după ce partida a fost oprită miercuri seară, din cauza, ploii, la scorul de 1-0, la set, și 2-0 pentru româncă în setul doi.

monica niculescuMonica Niculescu a scăpat printre degete calificarea în turul trei la Roland Garros. Monica Niculescu a avut minge de meci la scorul de 5-3 în setul doi, dar a ratat-o și totul s-a năruit.

Românca a jucat perfect în primul set pe care și l-a adjudecat cu 6-2, în 34 de minute de joc cu Paula Ormaechea.

A reușit brake în setul doi la scorul de 1-0, urma la serviciu, însă din cauza ploii, partida a fost oprită la scorul de 2-0. meciul s-a reluat joi, însă se pare că întreruperea partidei a scos-o din formă pe româncă care a cedat cu 5-7 setul doi, si apoi în cel decisiv a pierdut cu 2-6.

Pentru accederea în turul doi, Niculescu are asigurat un cec în valoare de 42.000 de euro și 100 de puncte WTA.

România mai are acum doar două pe tabloul principal feminin de la Roland Garros. Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, și va juca împotriva rusoaicei Alisa Kleibanova, locul 85 WTA. Sorana Cîrstea, locul 27 WTA şi cap de serie numărul 26.

Monica Niculescu se află calificată și în primul tur la dublu feminin, unde face pereche cu Klara Koukalova.