Monica Niculescu a ratat calificarea în semifinale la dublu la turneul din Dubai

Monica Niculescu și Alexandra Panova au fost eliminate joi, în sferturi de finală la dublu feminin de perechea formată din Timea Babos și Kristina Mladenovic. Astfel că perechea româno-rusă a ratat calificarea în semifinalele probei de dublu feminin din cadrul turneului WTA Prmeier 5 de la Dubai, dotat cu premii în valoare de 2,513,000 de dolari.

monica niculescu - tenisMonica Niculescu și Alexandra Panova au fost eliminate, în două seturi, de favoritele numărul opt al turneului de dublu feminin de la Dubai.

Niculescu și Panova au pierdut primul set în tie-break, după ce au ratat două mingi de set, la scorul de 6-4.

În setul doi, și-au pierdut serviciul la scorul de 4-4, și Timea Babos și Kristina Mladenovic, s-au impus cu 6-4.

Astfel că după o oră și 29 de minute de joc, Monica Niculescu și Alexandra Panova au pierdut partida cu scorul de 7-6(8-6), 6-4.

Calificarea în sferturi de finală la dublu feminin la turneul de tenis din Dubai, le asigură lui Niculescu și Panova un cec în valoare de 16420 de dolari și câte 190 puncte WTA.