Mirela Lavric şi Ana Heltne, medalii de aur la Jocurile Francofoniei

Atletele Mirela Lavric, la 800 m, şi Ana Heltne, la aruncarea greutăţii, au cucerit medaliile de aur, sâmbătă, în ultima zi a concursului de atletism din cadrul Jocurilor Francofoniei.

Ana Heltne si mirela lavricMirela Lavric a trecut prima linia de sosire la 800, cu timpul de 2 minute 2 secunde și 27 sutimi. Românca a fost urmată de marocanca Malika Akkaoui – 2’02″61/100 şi de Melissa Bishop (Canada) – 2’03″73/100.

Anca Heltne a dominat finala de la aruncarea greutății, urcând pe prima treaptă a podiumului de premiere cu o reuşită de 17,14 m, din a doua tentativă. Argintul a revenit unei reprezentante a ţării gazdă, Franţa, Fabienne Digard – 15,32 m, iar cea de bronz, camerunezei Auriol Dongmo – 15,30 m.

În finala probei de 200 m, în care a câştigat Emmanuel Crystal (Canada), în 23″63/100, românca Andreea Ogrăzeanu, medaliată cu argint la 100 m, a terminat pe locul 4, în 24″44/100.