Mirela Lavric, argint în proba de 800 metri liber din cadrul Diamond League de la Londra

Atleta română, Mirela Lavric a câștigat vineri seară, medalia de argint în proba de 800 m liber, din cadrul etapei Diamond League de la Londra.

mirela lavric - diamond leaugeMirela Lavric, singura româncă prezentă în reuniunea atletică de la Londra, a reușit un debut de succes.

Mirela Lavric a reușit o cursă fantastică, reușind să revină de pe locul șase cu doar 100 de metri înainte de finalul cursei, deși era înghesuită de mai multe competitoare.

Românca a terminat cursa de 800 m liber într-un minut, 59 de secunde și 78 de sutimi. Medalia de aur i-a revenit americancei Brenda Martinez, cronometrată într-un minut, 58 de secunde și 19 sutimi, stabilind un nou record al competiției de la Londra.

Bronzul a fost câștigat de o altă americancă, Ajee Wilson cu timpul de 2 minute și 20 de sutimi.

Succesul de azi al Mirelei Lavric vine după cel de la Campionatele Europene de tineret de la Tampere din Finlanda unde a câștigat aurul la 800 m și argintul la 400 m.