Mihaela Buzărnescu, victorie istorică la Roland Garros. S-a calificat în optimi de finală

Mihaela Buzărnescu a reuşit vineri, meciul carierei. Românca a învins-o în turul trei pe Elina Svitolina, locul patru mondial, dată ca principală favorită la câştigarea turneului.

Mihaela Buzărnescu a jucat incredibil de bine în primul set al partidei disputate cu favorita patru de la Roland Garros. Românca a câştigat primul set cu 6-3, după doar 35 de minute de joc cu Elina Svitolina.

Setul doi a fost extrem de disputat şi s-a încheiat cu victoria dramatică a româncei, scor 7-5.

În optimi de finală, Mihalea Buzărnescu va juca cu americanca Madison Keys.

Pentru calificarea în optimi de finală, Mihaela Buzărnescu are asigurat un cec în valoare de 222.000 de euro şi 240 de puncte WTA.

Joi, Mihaela Buzărnescu alături de Irina Bara, s-au calificat în turul doi la dublu feminin la Roland Garros.