Mihaela Buzărnescu s-a calificat în premieră în sferturi de finală la Hobart

Mihaela Buzărnescu s-a calificat marţi dimineaţă, pentru prima dată în carieră, în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Hobart.

Mihaela Buzărnescu s-a impus în două seturi, scor 7-5, 6-4, în faţa jucătoarei Anna-Lena Friedsam.

Mihaela Buzărnescu nu a început strălucit partida, fiind condusă cu 3-0. Însă românca a avut tăria să revină în set pe care l-a câştigat cu 7-5.

În setul doi, Buzărnescu a jucat mai bine şi putea să îl câştige cu 6-3 dacă la 5-3 nu rata cele două mingi de meci pe serviciul adversarei.  În cele din urmă, după o oră şi 46 de minute de joc, românca s-a impus cu 6-4 în setul doi şi merge în sferturi de finală unde va juca fie cu Alison Riske fie cu Kirsten Flipkens.

Accederea în sferturi de finală la Hobart îi asigură româncei un cec în valoare de 6,175 dolari şi 60  de puncte WTA.

Cele 60 de puncte WTA o urcă pe Buzărnescu pe locul 51 mondial, cea mai bună clasare din carieră.