Mihaela Buzărnescu, prima româncă ce accede în optimi la BRD Bucharest Open 2018

Mihaela Buzărnescu, locul 24 mondial şi favorită numărul doi a turneului de tenis de la Bucureşti, este prima româncă ce accede în turul doi la BRD Bucharest Open 2018.

Mihaela Buzărnescu a câştigat în forţă primul set al partidei disputate cu Danka Kovinic, scor 6-2, după doar 35 de minute de joc.

În setul doi, Buzărnescu şi-a pierdut în premieră serviciul la scorul de 5-2 când a servit pentru câştigarea partidei. A reuşit să câştige setul doi cu 6-4 şi să meargă în turul doi după doar o oră şi 19 minute de joc.

În turul doi, Mihaela Buzărnescu va juca cu Tamara Zidansek, locul 93 mondial.

Pentru accederea în turul doi la BRD Bucharest Open 2018, Mihaela Buzărnescu şi-a asigurat un cec în valoare de 3310 dolari şi 30 de puncte WTA.

Luni, în prima zi a turneului de tenis de la Bucureşti, Miriam Bulgaru, Alexandra Dulgheru şi Gabriela Ruse au fost învinse în primul tur.

Miriam Bulgaru a fost învinsă în două seturi, scor 6-1, 6-3, de chinezoaica Yafan Wang.

Alexandra Dulgheru a cedat în trei seturi, scor 6-2, 1-6, 4-6, în faţa franţuzoaicei Pauline Parmentier.

Gabriela Ruse a pierdut partida din primul tur în faţa jucătoarei Polona Hercog, scor 6-2, 2-6, 3-6.

Pe tabloul principal de simplu se mai află româncele: Sorana Cîrstea, Irina Begu, Ana Bogdan şi Irina Bara.