Mihaela Buzărnescu defilează la turneul WTA Premier de la San Jose. Românca s-a calificat în semifinale la simplu

Mihaela Buzărnescu e de nepoprit la turneul de tenis WTA Premier de la San Jose, Statele Unite, unde este favorită numărul cinci. Românca s-a calificat în premieră în semifinalele competiţiei.

Mihaela Buzărnescu a câştigat autoritar primul set al partidei cu Ajla Tomljanovic, după doar 25 de minute de joc, scor 6-1.

După un prim set câştigat lejer, românca a avut de furcă în setul doi unde a fost cât pe ce să-l piardă. Buzărnescu a fost condusă cu 5-3, scor la care românca i-a anulat adversarei două mingi de set.

Buzărnescu a reuşit să revină de lc 3-5 şi să se impună cu 7-5, calificându-se în semifinale după o oră şi 25 de minute de joc. În semifinale, românca va juca fie cu Elise Mertens fie cu Johanna Konta.

Calificarea în semifinale la simplu la turneul de la San Jose, îi asigură româncei un cec în valoare de 39,820 dolari şi 185 puncte WTA.

Peste câteva ore, românca va juca şi în sferturi la dublu unde face pereche cu Heather Watson.