Medalie de aur pentru Alina Dumitru în Grand Prix-ul de la Tunis

Sportiva română Alina Dumitru a câștigat medalia de aur la judo în cadrul  Grand Prix-ului de la Tunis.

alina dumitruCampioana olimpică Alina Dumitru s-a clasat pe primul loc la categoria 48 de kg, în cadrul turneului internaţional de judo Grand Prix de la Tunis, prima competiţie care oferă puncte pentru calificarea la JO 2012. Alina Dumitru le-a învins succesiv pe Louise Raynaud (Franţa), Tetiana Lusnikova (Ucraina), Amelie Rossenue (Belgia) şi în finală pe franţuzoaica Laetitia Payet. La aceeaşi categorie, Carmen Bogdan s-a clasat pe locul 3.  Corina Căprioriu s-a clasat pe locul 3, iar Andreea Chiţu pe locul 5 la cat. 57 kg.