Max Whitlock, primul britanic din istorie care devine campion mondial la gimnastică

Max Whitlock a intrat sâmbătă în istoria sportului din Marea Britanie, ca primul britanic care devine campion mondial la gimnastică. Sportivul a cucerit sâmbătă, medalia de aur în finala de la cal cu mânere din cadrul Campionatelor Mondiale de Gimnastică Artistică de la Glasgow.

Max WhitlockLa o zi după ratarea podiumului de la individual compus, din cauza eșecului de la bară fixă, Max Whitlock și-a luat revanșa în finalele pe aparate.

Britanicul a început cu argint la sol, după care, a scris istorie pentru țara sa.  Devenit primul gimnast din Marea Britanie care devine campion mondial.

Max Whitlock a evoluat ultimul în finala de la cal cu mânere și a ajuns primul, cucerind medalia de aur cu un total de 16,133 puncte.

Pe locul doi s-a clasat colegul său de lot, Louis Smith, cu un total de 16.033, iar bronzul a fost cucerit de Harutyun Merdinyan din Armenia, și de japonezul Kazuma Kaya. Cei doi au fost notați cu același punctaj de arbitri, 15.500.medaliati cal cu manere