Marius Copil, victorie fabuloasă la Sofia. L-a învins în premieră pe Wawrinka

Marius Copil, finalist în 2018 la Sofia, l-a învins luni seară, pentru prima dată în carieră, pe elveţianul Stanilsas Wawrinka.

Marius Copil nu a început prea strălucit partida cu elveţianul. Românul a pierdut primul set cu 3-6 în faţa elveţianului, reuind apoi să se impună în tie-break în setul doi. Astfel că soarta partidei s-a decis în setul decisiv, unde Copil a reuşit break la scorul de 1-1.

După o oră şi 46 de minute de joc, după ce a ratat primele două mingi de meci, Marius Copil a închis partida cu 6-4 în decisiv.

În turul doi, la turneul ATP 250 de la Sofia, Marius Copil va juca cu învingătorul partidei disputate de Fernando Verdasco şi Alexandar Lazarov.

Prin calificarea în turul doi la Sofia, Marius Copil şi-a aisgurat un cec în valoare de 8815 euro şi 20 de puncte ATP.