Marius Copil s-a calificat în turul doi la Madrid și a acces în premieră în Top 100 mondial

Marius Copil, locul 104 mondial, posesor al unui wild card la competiția patronată de Ion Țiriac, a reușit o victorie extrem de importantă, la capătul unui meci maraton care a durat aproximativ trei ore.

marius copilRomânul a câștigat primul set la tie-break, 7-6(8-6), după care a cedat setul doi cu 4-6, întrucât și-a pierdut serviciul la scorul de 4-4.

Apoi a început decisivul cu break, a condus cu 4-3, s-a egalat scorul la 5-5, apoi s-a ajuns în tie-break. Deși a fost condus cu 3-0 și 4-1 și i-a anulat ibericului două mingi de meci, Marius Copil s-a impus în final cu 11-9 și s-a calificat în turul doi.

Marius Copil a reușuit să-l învingă pe ibericul Guillermo Garcia în trei seturi, scor 7-6(8-6), 4-6, 7-6(11-9).

În turul doi, românul va juca cu liderul clasamentului mondial, britanicul Andy Murray.

Grație acestei victorii, Marius Copil primește 45 de puncte ATP, care-l urcă până pe locul 90 mondial. Astfel că pentru prima dată în carieră, Marius Copil accede în Top 100 mondial fapt ce-i va permite să intre direct pe tabloul principal de la Roland Garros.