Marius Copil s-a calificat în optimi de finală la turneul challenger de la Izmir

Marius Copil, cel mai bine clasat român în ierarhia ATP de simplu masculin a reușit marți să acceadă în optimi de finală la turneul de tenis ATP Challenger de la Izmir din Turcia.

marius copilMarius Copil, locul 176 mondial, s-a impus marți, în primul tur la Izmir în fața rusului Aslan Karatsev aflat pe poziția 189 ATP.

După ce a pierdut la limită primul set cu 4-6, Marius Copil a revenit fantastic în setul doi pe care și l-a adjudecat cu 6-3.

Românul și-a menținut nivelul bun al jocului și în setul trei unde a debutat cu break. Deși a avut ceva probleme pe propriul serviciu, Copil i-a anulat rusului toate mingile de re-break.

Și după două ore și 13 minute de joc, Marius Copil s-a impus cu 4-6, 6-3, 6-4 și va juca în optimi de finală cu învingătorul partidei disputate de Sarp Agabigun și Ilya Ivashka.

Calificarea în optimi la Izmir îi asigură lui Copil un cec în valoare de 1100 euro și 8 puncte ATP.

Din păcate, românul Patrick Grigoriu și partenerul său de dublu au fost eliminați în primul tur la Izmir, de perechea formată din Gero Kretschmer și Alexander Satschko, scor 6-3, 6-4.