Marius Copil, calificat în sferturile de finală ale turneului ATP Challenger de la Budapesta

Marius Copil s-a calificat joi, în sferturile de finală ale turneului de tenis ATP Challenger de la Budapesta, Ungaria, competiție dotată cu premii totale de 64,000 de euro.

marius copilMarius Copil, locul 129 ATP și cap de serie numărul trei al turneului de la Budapesta, s-a impus joi, în optimi de finală în fața belgianului Joris de Loore aflat pe locul 197 mondial.

Marius Copil s-a impus în primul set cu 6-4 grație break-ului făcut la scorul de 5-4. După care, românul a cedat setul doi cu 4-6.

Copil și-a ridicat nivelul de joc în setul trei, a servit primul apoi a făcut break, s-a desprins la 3-0, scor la care a bifat al doilea break. Ca în cele din urmă să se impună cu 6-1 în setul decisiv.

În sferturi de finală, Marius Copil va juca cu învingătorul din partida disputată de Norbert Gombos și Juergen Melzer.

Calificarea în sferturi de finală la Budapesta îi asigură lui Marius Copil un cec în valoare de 1850 de euro și 15 puncte ATP.