Marius Copil a ratat calificarea în semifinalele turneului de tenis de la s-Hertogenbosch

Marius Copil a ratat vineri seară, calificarea în premieră în semifinalele turneului de tenis ATP pe iarbă de la s-Hertogenbosch din Olanda, turneu dotat cu premii totale de 537.050 euro.

marius copilMarius Copil a fost învins vineri, în sferturi de luxemburghezul Gilles Muller, în două seturi, 6-7(4-7), 1-6.

Românul, posesor al unui wild card, a pierdut partida după doar o oră și 14 minute de joc cu luxemburghezul.

În primul set, la scorul de 5-4 pentru Marius Copil, partida a fost întreruptă din cauza ploii.

După reluarea partidei, jocul românului a avut de suferit, Copil ne mai reușind să fie la fel de agresiv și eficient pe propriul serviciu.

Marius Copil, aflat pe locul 196 în lume, și-a asigurat un cec de 15.880 euro și 45 de puncte ATP pentru accederea în premieră în sferturi la s-Hertogenbosch.

De luni, Marius Copil va urca pe locul 174 mondial, devenind astfel cel mai bine clasat român în ierarhia ATP de simplu masculin.