Marius Copil a pierdut în mod dramatic finala de la Surbiton. A ratat 4 mingi de set în tie-break

Marius Copil a scăpat printre degete finala turneului de tenis de la Surbiton. Românul putea întoarce soarta partidei dacă nu rata toate cele patru mingi de set avute în tie-break-ul setului doi.

copil mariusMarius Copil s-a jucat cu șansele, duminică în finala de la Surbiton începută pe iarbă și terminată pe hard din cauza ploii.

Românul a pierdut primul set cu 5-7, iar în setul doi a ajuns în tie-break unde a condus cu 3-0, 6-4, și 11-10. A ratat patru mingi de set care îl puteau readuce în meci.

Marius Copil a fost astfel învins de Yen-Hsun Lu, locul 97 mondial și al treilea favorit al turneului britanic disputat pe iarbă, scor 7-5, 7-6(13-11).

Calificarea finală la turneul de la Surbiton îi asigură lui Marius Copil un cec în valoare de 3600 de euro şi 48 de puncte ATP.

Luni, în primul tur la Ilkley, românul va juca tot cu Yen-Hsun Lu. De astă dată, Copil își poate lua revanșa.