Marius Berbecar, locul șase în finala mondială de la paralele

Marius Berbecar s-a clasat pe locul șase în finala de la paralele din cadrul Mondialelor de Gimnastică din Belgia, ratând astfel ultima șansă a echipei masculine a României de a câștiga o medalie.

berbecar mariusGimnaștii lotului masculin al României vin acasă cu mâinile goale. Marius Berbecar, singurul gimnast care a reușit să se califice în două finale mondiale, nu a reușit să urce pe podium.

Marius Berbecar a evoluat al doilea în finala de la paralele, care a avut nouă competitori.

Românul a avut un exercițiu curat până când a ratat la un element și a primit doar 8,5 la execuție, și 6,5 dificultate.

Astfel că nota finală pentru Marius Berbecar a fost 15.000, cu care s-a clasat doar pe locul șase.

Medalia de aur a fost câștigată de  doi sportivi, japonezul Kohei Uchimura și chinezul Lin Chaopan, iar bronzul i-a revenit americanului John Orozco.