Marius Berbecar, locul șapte în finala mondială de sărituri de la Anvers

Gimnastul român, Marius Berbecar a ocupat duminică, locul șapte în finala de sărituri din cadrul Campionatelor Mondiale de Gimnastică Artistică de la Anvers din Belgia.

marius berbecarMarius Berbecar a deschis finala de la săritură, reușind două execuții bune, pentru care a primit o medie de 14.850.

La prima săritură, românul a primit 9,200 iar la a treia 9,300, ambele sărituri având aceeași dificultate, 5,6.

În calificări, Marius Berbecar a avut cea mai bună medie la execuție, clasându-se pe locul 7 la sărituri.

Medalia de aur a fost câștigată de coreeanul Seon Yang Hak, deținătorul titlului mondial și în 2011 la Mondialul din Tokyo. Argintul i-a revenit americanului Steven Legendre, iar medalia de bronz a fost câștigată de britanicul Kristian Thomas.