Marius Berbecar, bronz la paralele la Jocurile Europene de la Baku

Marius Berbecar a cucerit sâmbătă, medalia de bronz în finala de la paralele din cadrul concursului de gimnastică artistică al Jocurilor Europene de la Baku.

marius berbecarMarius Berbecar a făcut un exercițiu foarte bun pentru care a primit un total de 15,600. Argintul i-a revenit rusului David Beliavski – 15,700, iar medalia de aur, azerului Oleg Stepko, cu 15.733 puncte.

Cel de-al doilea gimnast român calificat în finalele aparate, s-a clasat pe locul cinci în finala de la sărituri. Cristian Bățagă a acumulat un total de 14.616 puncte.

Ucraineanul Oleg Verniaev a cucerit aurul la sărituri cu 15.266 puncte, olandezul Casimir Schimidt a luat argint cu 15.116 puncte și azerul Oleg Stepko bronz cu 14.966 puncte.

În finala feminină de la sol, românca Slivia Zarzu s-a clasat pe poziția a 5-a, cu 13.566 puncte. Elvețianca Giulia Steingruber  a luat aurul la sol cu 14.266 puncte, rusoaica Alia Mustafina argint cu 14.200 puncte și olandeza Lieke Weves bronz cu 13.800 puncte.

Medalia cucerită de Marius Berbecar este a patra obținută de sportivii români de la debutul Jocurilor Europene 2015 și a treia din concursul de gimnastică artistică, după cele două câștigate, tot în cursul zilei de sâmbătă, de Andreea Iridon (argint la bârnă și bronz la paralele).

Roxana Borha și Elena Meroniac au adus prima medalie a României la Jocurile Europene, argint la 500 m la kaiac dublu feminin.