Marius Berbecar, argint la paralele, la Europenele de la Montpellier

Marius Berbecar a cucerit duminică, medalia de argint la paralele, în cadrul Campionatelor Europene de Gimnastică Artistică de la Montpellier din Franța. Andrei Muntean s-a clasat pe locul cinci în finala de la paralele.

marius berbecarPentru prima dată în carieră, Marius Berbecar reușește să cucerească o medalie europeană la individual. Românul a reușit un exercițiu foarte bun în finala de la paralele și a reușit să-și adjudece medalia de argint, la fel ca și elvețianul Christian Baumann. Aurul a revenit ucraineanului Oleg Verniaev, care a primit nota 15.866. În timp ce românul și elvețianul au fost notați de arbitri cu același punctaj, 15.300.

Andrei Munteanu, cel de-al doilea gimnast român calificat în finala de la paralele, s-a clasat pe un onorant loc 5, cu un total de 15.133.

În vârstă de 29 de ani, Marius Berbecar reușește astfel cel mai mare succes din cariera sa de gimnast. Argintul de la paralele fiind totodată prima medalie la acest aparat pentru gimnastica masculină din țara noastră, după o pauză de 28 de ani.

Vineri, Laura Jurcă s-a clasat pe locul 7, iar Diana Bulimar pe locul 10, în finală la individual-compus.

La Campionatele Europene individuale de la Montpellier participă 167 de sportivi din 38 ţări în concursul masculin şi 100 de gimnaste din 33 de ţări în competiţia feminină.

La finalul competiţiei din Franța, preşedintele Uniunii Europene de Gimnastică, Georges Guelzec, va înmâna drapelul forului european următoarei gazde a Campionatului European, Bucureşti în anul 2017.