Marian Oprea, locul 6 la triplusalt la Mondialele de Atletism de la Moscova

Marian Oprea s-a clasat doar pe locul șase în finala mondială de la triplusalt din cadrul Campionatelor Mondiale de Atletism de la Moscova.

marian opreaDuminică, în ultima zi a Campionatelor mondiale de atletism de la Moscova, Marian Oprea s-a clasat abia pe locul șase în finala de la triplusalt. Românul a sărit doar 16,82 m, în timp ce francezul Teddy Tamgho, cu 18,04 m, a câștigat titlul mondial. Francezul reușind astfel a treia performanţă mondială din toate timpurile.

Medalia de argint a revenit cubanezului Pedro Pichardo – 17,68 m, iar cea de bronz americanului Will Claye – 17,52 m, în timp ce campionul olimpic, americanul Christian Taylor, s-a situat alături de podium, pe locul 4, cu 17,20 m. Locul al 5-lea a fost ocupat de rusul Aleksei Fedorov – 16,90 m.

Marian Oprea a obţinut locul 6 şi premiul de 8.000 dolari, din prima săritură care a măsurat  16.82 m. O a doua săritură măsurat a fost de 16,59 m, restul fiind depăşite.