Marian Drăgulescu, medalie de bronz la Cupa Mondială de la Doha

Marian Drăgulescu a cucerit vineri seară, obținut medalia de bronz în finala de la sol, la concursul de Cupă Mondială la gimnastică artistică de la Doha din Qatar.

dragulescuLa 36 de ani, Marian Drăgulescu demonstrează că încă mai poate concura la nivel înalt în gimnastica mondială.

Românul a obținut nota 14,100 în finala de la sol, fiind devansat în clasament de taiwanezul Tang Chia-Hung, 14,366, și de kazahul Milad Karimi, 14,266.

În calificări, Drăgulescu primise a treia notă, 14,000, fiind devansat de elvețianul Pablo Braegger, 14,133, și de taiwanezul Tang Chia-Hung, 14,000.

Sâmbătă, Marian Drăgulescu s-a clasat pe ultimul loc în finala de la sărituri, cu un total de 13. 983. Finala de la sărituri a fost câștigată de Thanh Tung Le cu un total de 14.733 puncte.

Concursul de la Doha contează pentru gimnaștii români ca etapă în pregătirea pentru Campionatele Europene individuale de la Cluj-Napoca (19-23 aprilie).