Maria Sharapova, eliminată dramatic de Kvitova în semifinale la Turneul Campioanelor

Eliminare bombă în semifinale la Turneul Campioanelor. Maria Sharapova, singura jucătoare din cele opt prezente la Singapore, care s-a calificat în semifinale cu trei victorii din trei posibile, a fost eliminată în mod surprinzător de Petra Kvitova.

maria sharapovaMaria Sharapova a ratat calificarea în finala Turneului Campioanelor de la Singapore. Rusoaica a fost învinsă în mod dramatic și surprinzător de cehoaica Petra Kvitova.

Cehoaica a reușit să-și adjudece primul set cu 6-3 după ce la scorul de 3-3 a reușit să facă break.

Maria Sharapova a reușit să înceapă în forță setul doi, a debutat cu break, a condus cu 5-1, scor la care cehoaica a avut o revenire spectaculoasă.

Petra Kvitova a reușit să revină în setul doi, de la scorul de 1-5, a egalat la 5-5 iar mai apoi a condus cu 5-6. Rusoaica a egalat la 6-6 și s-a ajuns în tie-break unde cehoaica s-a impus cu 7-3 și s-a calificat în finala Turneului Campioanelor.

Agnieszka Radwanska s-a impus în prima semifinală, după ce a învins-o în trei seturi pe iberica Garbine Muguruza, scor 7-6(7-5), 3-6, 5-7.

Drept urmare, finala Turneului Campioanelor de la Singapore se va disputa între Agnieszka Radwanska și Petra Kvitova.