Lupta pentru titlu a fost relansată în Premier League

Chelsea Londra a fost învinsă pe terenul lui Tottenham Hotspur şi a rămas cu un singur punct avans în fruntea Premier League.

Chelsea vs SpursTottenham a marcat ambele goluri ale victoriei în prima repriză: Defoe în minutul 15 din penalti şi Gareth Bale în minutul 44. Chelsea a reuşit golul de onoare în minutul 90 prin Frank Lampard, după ce căpitanul echipei, John Terry, fusese eliminat în minutul 67 pentru al doilea cartonaş galben. Manchester United, în derbiul local cu Manchester City, a învins-o pe aceasta cu scorul de 1-0, golul fiind marcat de Scholes în minutul 90.

În urma acestor rezultate, Tottenham a trecut pe locul 4 al clasamentului, devansând-o cu două puncte pe Manchester City, iar Manchester United s-a apropiat la un punct de Chelsea.