Larisa Iordache, vicecampioană mondială la individual compus la Nanning

Larisa Iordache a câștigat vineri mediala de argint în finala de individual compus de la Mondialul de Gimnastică Artistică desfășurat la Nanning în China. Aurul a revenit americancei Simone Biles. Ștefania Stănilă, cea de-a doua româncă prezentă în finală, s-a clasat pe locul 19.

larisa iordache - nanningDupă o pauză de șapte ani, România revine pe podiumul mondial în finala de individual compus feminin. Larisa Iordache a devenit vineri, vicecampioană mondială, după o evoluție foarte bună în finala de individual compus, unde a avut un total de 59.765 puncte. În calificări, românca se clasase pe locul trei, cu un total de 58,365 puncte.

Iordache a început concursul la sărituri unde a primit nota 15.066, a urmat la paralele unde a reușit un exercițiu foarte bun pentru care arbitrii i-au acordat 14.866. După primele două aparate, Larisa era pe locul patru. Lucrurile s-au schimbat după ce românca a evoluat la bârnă unde a primit 15.100, și Iordache a urcat pe locul doi. Românca și-a încheiat evoluția la sol, unde a primit 14.733 și astfel și-a asigurat medalia de argint.

Aurul a revenit americancei Simone Biles, care reușește astfel să-și păstreze titlul mondial cucerit în 2013. Bronzul a revenit altei americance, Kyla Ross, după ce rusoaica Alia Mustafina, a căzut în cur la prima linie acrobatică.

Ștefania Stănilă, cea de-a doua româncă calificată în finala de individual compus, s-a clasat abia pe locul 19, cu un total de 53,533, după ce a ratat la paralele și bârnă.

Este prima medalie a delegației României la cea de-a 45-a ediție a Mondialelor de Gimnastică. Larisa Iordache are șanse să mai cucerească alte două medalii în finalele pe aparate unde este calificată în finala de la sol și bârnă.