Larisa Iordache, regină la Doha. A cucerit două noi medalii de aur

România domină concursul internațional de gimnastică feminin de la Doha. Larisa Iordache a cucerit vineri, două noi medalii de aur, după cea de joi de la sărituri. În timp ce Diana Bulimar a cucerit argintul la sol.

larisa iordacheLarisa Iordache este regină la Doha. Românca a obținut aurul în toate cele trei finale în care s-a calificat. Joi, aur la sărituri, iar azi, aur la sol și bârnă. Astfel că eficiența româncei în finalele Cupei Mondiale de Gimnastică de la Doha, este de 100%

În finala de la sol, româncele au ocupat primele două locuri pe podium, aur Larisa Iordache, care a fost notată cu 14,425 și argint Bulimar, cu 14,300. Bronzul a revenit canadiencei Isabela Onyshko cu un total de 13,725 puncte.

În finala de la bârnă, Larisa Iordache a urcat pe prima treaptă, fiind notată cu 14,850, argintul și bronzul revenindu-le australiencei Mary-Anne Monckton — 14,700, respectiv vietnamezei Thi Ha Thanh Phan — 13,875. În timp ce Diana Bulinar s-a clasat a 4-a, cu 13,650.

În concursul masculin, Andrei Munteanu a ocupat locul 4 la sărituri, cu un total de 15,125 (15,325, pentru prima săritură, și 15,925, pentru a doua). În timp ce Marius Berbecar, s-a clasat al 7-lea la paralele, cu un total de 13,450 puncte.