Larisa Iordache, patru medalii de aur la Mastersul de la Marsilia

Larisa Iordache a câștigat patru medalii de aur la concursul special pe aparate din cadrul Masterului feminin de gimnastică artistică de la Marsilia.

larisa iordacheLarisa Iordache a fost vedeta concursului de gimnastică de la Marsilia. Românca reușind să cucerească patru medalii, toate de aur.

După aurul pe echipe, cucerit alături de Andreea Munteanu, Anamaria Ocolișan, Ștefania Stănilă, și cel de la individual compus, gimnasta Larisa Iordache a cucerit și locul I în finala de la bârnă și în cea de la sol

Larisa Iordache s-a impus în finala de la bârnă, cu cea mai mare notă din concurs – 15,633 (6,900 dificultate, 8,733 execuție), iar la sol a primit nota 15,000.

Larisa Iordache a fost a doua la sărituri, cu 14,650, în timp ce Andreea Munteanu a obținut locul secund la bârnă, cu 15,000, și la sol, cu 14,267 și argint la individual compus.

În prima reuniune, pentru “Elite Gym Massilia”, echipa României a obținut, detașat, primul loc, din 8 formații participante, reprezentând 7 țări.

Gimnastele se întorc astfel acasă cu 8 medalii, patru de aur și patru de argint.