Irina Begu, victorie la limită la turneul de tenis de la Charleston

Irina Begu a fost la un pas de a fi eliminată prematur din turneul de tenis de la Charleston. Românca a reușit să obțină la limită, victoria în turul doi în fața jucătoarei Kristina Kucova.

Irina Begu - fed cupDupă o victorie lejeră în primul tur cu Cagla Buyukakcay, învingând-o în două seturi cu 6-0, 6-0, Irina Begu a avut un meci criminal de greu în turul doi cu Kristina Kucova.

Românca, cap de serie numărul zece la turneul american, a pierdut primul set cu 4-6, a reușit să se impună cu 6-2 în setul doi și să împingă partida în setul decisiv, unde a izbutit o victorie dramatică, la limită, în tie-break cu 8-6.

Begu și-a adjudecat astfel partida în trei seturi, scor 4-6, 6-2, 7-6(8-6), după două ore și 29 de minute de joc cu Kristina Kucova.

În optimi de finală Irina Begu va juca cu australianca Samantha Stosur.

Calificarea în optimi la turneul WTA Volvo Car Open îi asigură româncei un cec în valoare de 9.254 dolari și 55 puncte WTA.