Irina Begu și Monica Niculescu, eliminate în sferturi la turneul de la Washington

Irina Begu și Monica Niculescu s-au oprit vineri seară în sferturi de finală la simplu feminin în cadrul turneului WTA de tenis de la Washington.

niculescu+beguMonica Niculescu a abandonat în partida cu australianca Samantha Stosur, în primul set la scorul de 0-4.

Câteva ore mai târziu, Irina Begu a opta favorită a turneului de tenis de la Washington, a fost învinsă în sferturi, în trei seturi de Ekaterina Makarova.

Begu a pierdut primul set cu 4-6, l-a câștigat pe al doilea cu 6-2, după care a cedat complet în setul decisiv cu 1-6.

Din cauza accidentării din partida de simplu cu australianca, Monica Niculescu a abandonat în semifinale și la dublu feminin unde făcea pereche cu Irina Falconi.

Pentru calificarea în sferturi de finală la simplu feminin, Irina Begu și Monica Niculescu vor primi fiecare câte un cec în valoare de 6200 de dolari și câte 60 de puncte WTA.

În timp ce Niculescu va mai primi și un cec în valoare de 1717.5 dolari și 110 de puncte la dublu.