Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Rio de Janeiro

Irina Begu s-a calificat joi,  în sferturile de finală ale turneului de la Rio de Janeiro, dotat cu premii totale în valoare de 250.000 de dolari.

irina camelia beguIrina Begu s-a impus joi, în turul doi la Rio Open, în fața jucătoarei Veronica Cepede, din Paraguay, venită din calificări.

Begu și-a adjudecat primul set cu 6-3, l-a cedat pe al doilea cu 5-7, dar a reușit să se impună în setul decisiv cu 6-1.

Românca și-a adjudecat victoria în fața paraguaiencei și implicit calificarea în sferturi, după două ore și 16 minute de joc.

În sferturile de finală, Irina Begu va juca cu învingătoarea partidei disputate de Teliana Pereira și Patricia Mayr-Achleitner.

Calificarea în sferturile de finală ale probei de simplu feminin de la Rio Open, îi asigură româncei un cec în valoare de 6.175 de dolari și 60 de puncte WTA.