Irina Begu, out în turul doi al turenului de tenis din Austria

Irina Begu a fost eliminată joi, în turul doi al probei de simplu feminin din cadrul turneului de tenis din Austria de Yvonne Meusburger, cea pe care Halep a învins-o duminică în finala de la Budapesta.

alexandra cadantu si irina beguIrina Begu, cap de serie numărul trei la turneul austriac a pierdut primul set cu 6-3. În setul doi, românca a reușit să revină în set de la scorul de 1-4, la 4-3, scor la care și-a pierdut din nou serviciul. Astfel că austriaca a făcut 5-3, a urmat la serviciu și s-a impus cu 6-3.

Românca s-a făcut eliminată din turneu, în două seturi, după o oră și 17 minute de joc.

Eliminarea Irinei Begu vine la o zi după ce și Alexandra Cadanțu a părăsit competiția tot în turul doi.

Italianca Karin Knapp, locul 69 WTA și cap de serie numărul opt, s-a impus în partida cu Alexandra Cadanțu în trei seturi, scor 7-6, 4-6, 6-1.

Pentru accederea în turul doi, atât Cadanțu cât și Begu și-au asigurat fiecare, câte un cec în valoare de 2.500 de euro și 30 puncte WTA.