Irina Begu, învinsă în Fed Cup de Francoise Abanda, jucătoare aflată pe locul 260 mondial

Irina Begu a fost învinsă sâmbătă seară, în mod surprinzător, în Fed Cup, de canadianca Francoise Abanda aflată abia pe locul 260 mondial.

irina camelia beguRomânia a debutat cu stângul în partida cu Canada din barajul de accedere în Grupa Mondială a Fed Cup. Irina Begu, locul 33 mondial, nu a fost în stare să o învingă pe canadianca Francoise Abanda, în vârstă de 18 ani.

Românca a câştigat primul set cu 6-3, dar a pierdut în setul doi cu 5-7 şi cu 4-6 în setul trei. În setul decisiv, românca şi-a pierdut prima dată serviciul la scorul de 4-3, după care a făcut re-break, ca mai apoi să-şi piardă din nou serviciul.

Begu a acuzat o accidentare în partidă, motiv pentru care, jocul ei a avut de suferit şi după două ore şi 41 de minute, românca a pierdut partida.

Tot azi, se va disputa şi cel de-al doilea meci de simplu feminin, dintre Alexandra Dulgheru şi Eugenie Bouchard.