Irina Begu, calificare în premieră în sferturi de finală la Shenzhen Open

Irina Begu s-a calificat, miercuri dimineaţă, pentru prima dată în carieră, în sferturile de finală ale probei de simplu feminin din cadrul turneului Shenzhen Open. Românca a învins-o în optimi pe Ekaterina Alexandrova.

Irina Begu, favorită patru la Shenzhen Open, a pierdut primul set cu 4-6, în faţa rusoaicei. Apoi s-a impus cu 6-1 în setul doi şi 6-2 în setul trei. Românca a avut nevoie de două ore şi şase minute de joc pentru a-şi adjudeca victoria.

În sferturi de finală, Irina Begu va juca cu unguroaica Timea Baboș pe care a învins-o în 2017 în finala turneului de la Florianopolis.

Calificarea în sferturi la simplu la Shenzhen Open îi asigură lui Begu un cec în valoare de 13,121 dolari şi 60 de puncte WTA.