Irina Begu, calificare fabuloasă în finala turneului de tenis WTA de la Bucureşti

Irina Begu, a şaptea favorită a competiţiei de la Bucureşti, a reuşit să o elimine în semifinale pe iberica Carla Suarez Navarro, favorită numărul doi a turneului WTA, BRD Bucharest Open 2017.

irina camelia beguIrina Begu este la un pas de a cuceri pentru prima dată în carieră, turneul de la Bucureşti disputat la Arenele BNR din Capitală.

Begu s-a impus în două seturi, scor 7-5, 7-5, după două ore şi 7 minute de joc. În setul doi, Begu a condus cu 2-1, 3-1, 5-2, 5-3 şi 5-4, dar a fost egalată la 5-5. Apoi, românca a reuşit să-ţi facă serviciul, iar la 6-5, a ratat trei mingi de meci. Abia cu cea de-a patra minge, Begu a închis meciul şi s-a calificat în finala de la Bucureşti.

În ultimul act, Begu va putea juca cu românca Ana Bogdan, dacă aceasta o elimină azi, în semifinale pe Julia Goerges.

Pentru accederea în finală, Irina Begu şi-a asigurat un cec în valoare de 21.400 de dolari şi 180 puncte WTA. Dacă duminică va câştiga finala, Begu va primi 43,000 de euro şi 280 puncte WTA.

Irina Begu va juca azi în semifinale la dublu, alături de Raluca Olaru, împotriva perechii Katarzyna Piter/Maryna Zanevska.