Irina Begu a ratat calificarea în turul doi la Australian Open 2014

Irina Begu s-a bătut singură în primul tur la Australian Open 2014, ratând pe mâna sa, calificarea în turul doi al competiției de simplu feminin de la Melbourne.

irina camelia beguIrina Begu a dat cu piciorul unei șanse uriașse de a se califica pentru al doilea an consecutiv în turul doi la Australian Open.

Irina Begu a pierdut primul set disputat cu Galina Voskoboeva, cu scorul de 7-5, deși românca condusese cu 4-1.

După care Irina Begu a reușit să câștige setul doi cu 6-4, pe serviciul adversarei și să împingă meciul în setul decisiv.

Setul trei a fost unul de coșmar pentru româncă. A condus cu 5-1, scor la care a servit pentru meci, însă cazaca a reușit să facă re-brake și să revină în mod spectaculos în set, câștigând șase puncte consecutive.

Irina Begu a acces în acest an pe tabloul principal de simplu feminin după ce a trecut de trei tururi de calificare. Românca pleacă acasă cu 10 puncte WTA și un cec în valoare de 30.000 de dolari.