Irina Begu a ratat calificarea în semifinale la simplu la Madrid Open

Irina Begu a ratat joi seară, accederea în premieră în semifinalele probei de simplu feminin de la Madrid Open. Românca a fost eliminată în două seaturi, în sferturi de finală de cehoaica Petra Kvitova.

irina begu - moscovaIrina Begu s-a oprit în sferturi de finală la simplu feminin la turneul Masters Madrid Open, din Spania, patronat de românul Ion Țiriac.

Românca a fost învinsă în două seturi, de Petra Kvitova, cap de serie numărul patru la Madrid Open.

Irina Begu a reușit să facă break în primul set la scorul de 1-1, dar imediat și-a pierdut serviciul. După care, la 6-5, și-a pierdut serviciul, iar cheoaica și-a adjudecat setul cu 7-5.

În setul doi, presiunea meciului și-a spus din nou cuvântul. Românca și-a pierdut serviciul la scorul de 1-0, iar la 5-2, a ratat trei mingi de game, și i-a anulat cehoaicei trei mingi consecutive de meci.

În cele din urmă, Begu și-a făcut serviciul cu cea de-a patra minge de game. A fost însă în zadar căci Petra Kvitova a urmat la serviciu și a câștigat partida cu 6-3 în setul doi.

Accederea în premieră în sferturi la Madrid, îi asigură româncei un cec în valoare de 100.315 euro și 215 puncte WTA.

Irina Begu va juca joi seară și în sferturi de finală la dublu feminin, unde face pereche cu iberica Lara Arruabarrena.