Irina Begu a ratat calificarea în finală la Oeiras

Irina Begu a fost învins vineri, în semifinale la Oeiras de către iberica Carla Suarez și a ratat calificarea în finala turneului de tenis Portugal Open.

begu irinaIrina Begu s-a oprit în semifinale la Portugal Open, fiind eliminată în două seturi, scor  6-7(3-7), 6-1, de iberica Carla Suarez, principala favorită a turneului de tenis.

Românca a început bine semifinala cu Suarez, iar la scorul de 1-0 a ratat trei mingi de brake. Ca mai apoi să își piardă serviciu. Begu a reușit egalarea la 4-4, apoi iar și-a pierdut serviciul și di nou a făcut re-brake și a egalat scorul la 5-5.

În cele din urmă s-a ajuns la tie-break unde românca a pierdut cu 3-7.

După un prim set echilibrat și disputat de cele două jucătoare, setul doi a fost la discreția ibericei. Românca a dat semne evidente de oboseală, iar cele 6 meciuri jucate în această săptămână și-au spus cuvântul. Este cel mai bun turneu reușit de Irina Begu în 2014, românca reușind să acceadă în semifinale, venind din calificări.

Accederea în careul de ași, îi asigură Irinei Begu un cec în valoare de 9.113 euro și 110 puncte WTA.