Inter Milano a câștigat Liga Campionilor

Inter Milano, cu Cristi Chivu titular şi prezent pe teren 68 de minute, a câştigat sâmbătă seara Liga Campionilorcu scorul de 2-0 în faţa lui Bayern Munchen, în finala disputată pe Santiago Bernabeu.

intermilanoEchipa italiană Inter Milano, a devenit noua regină a Europei după ce a învins echpa germană Bayern Munchen, în finala Ligii Campionilor. Diego Milito a deschis scorul pentru Internazionale Milano în minutul 35. Portarul Julio Cesar a degajat până la Milito, care a trimis balonul la Sneijder, olandezul a retrimis argentinianului, care a controlat mingea şi a marcat în poarta lui Butt. Diego Milito a dus scorul la 2-0, în minutul 70, după ce a primit o pasă de la Eto’o şi l-a învins pe Butt cu un şut la colţul stâng. Fotbalistul român Cristian Chivu a avut misiunea cea mai grea, el a fost responsabil cu blocarea celui mai valoros echipier al lui Bayern în finala de pe Bernabeu, Robben. Interul reuşeşte tripla istorică, campionat-cupă-Liga Campionilor, iar Jose se pregăteşte de Real Madrid, după ce şi-a învins maestrul, pe van Gaal. Portughezul devine doar al treilea antrenor care câştigă Liga Campionilor cu două echipe diferite, după Ottmar Hitzfeld şi Ernst Happel.