Înfrângere usturătoare a Stelei în Giuleşti

Rapid a învins pe Steaua Bucureşti cu incredibilul scor de 5-1.

rapid-steaua-bogdan-maranÎnainte de meci, a fost ţinut un moment de reculegere în memoria victimelor accidentului aviatic de la Smolensk, dar şi în memoria fostului jucător al echipei Rapid, Sandu Neagu, decedat sâmbătă. Rapid nu a mai reuşit să înscrie cinci goluri Stelei din 1948. Bozovici a centrat de pe stânga şi Ioniţă a marcat, în minutul 7. În minutul 15, Kapetanos a egalat din penalti, iar trei minute mai târziu acelaşi Ioniţă marca pentru 2-1. În minutul 23, Cesinha a marcat şi el, dar prima repriză nu avea să se  încheie înainte ca, în minutul 33,  Marius Constantin să transforme un penalti obţinut de Grigore. În minutul 73, Cesinha a dat lovitura de graţie, marcând din şapte metri după ce Tătăruşanu respinsese în bară un şut al lui Bozovici.

Cristian Săpunaru a declarat la finalul meciului: „Am jucat pentru Sandu Neagu, unul dintre cele mai mari simboluri ale Rapidului”