Iată cu cine va juca România în preliminariile Mondialului de Fotbal din 2018

loading...

România va juca în Grupa E în preliminairiile Mondialului de Fodbal din 2018, găzduit de Rusia. Tricolorii vor juca cu Danemarca, Polonia, Muntenegru, Armenia și Kazahstan.

romania preliminarii mondial 2018În urma tragerii la sorți de sâmbătă de la Sankt Petersburg, România a picat în Gurpa E la preliminariile CM din 2018.

România va întâlni Danemarca, Polonia, Muntenegru, Armenia și Kazahstan.

Tricolorii au avut noroc la tragerea la sorți, evitând echipe puternice precum Italia și Franța. Adversarii sunt accesibili tricolorilor și le dă speranțe că se vor califica la Mondialul din Rusia.

UEFA a solicitat ca Anglia, Franța, Germania, Italia, Spania și Olanda să fie repartizate în grupe de câte 6 echipe.

Programul preliminariilor CM 2018 este următorul:
Prima rundă: 4-6 septembrie 2016
A doua rundă: 6-8 octombrie 2016
A treia rundă: 9-11 octombrie 2016
A patra rundă: 11-13 noiembrie 2016
A cincea rundă: 24-26 martie 2017
A șasea rundă: 9-11 iunie 2017
A șaptea rundă: 31 august-2 septembrie 2017
A opta rundă: 3-5 septembrie 2017
A noua rundă: 5-7 octombrie 2017
A zecea rundă: 8-10 octombrie 2017
Play-off, prima manșă: 9-11 noiembrie 2017
Play-off, manșa secundă: 12-14 noiembrie 2017
Turneul final (Rusia): 14 iunie-15 iulie 2018

Rusia este calificată automat la Campionatul Mondial întrucât este țară gazdă.

Iată cum arată preliminariile zonei europene la CM din 2018:

Grupa A             Grupa B              Grupa C                 Grupa D                       Grupa E
Olanda                Portugalia             Germania               Țara Galilor                 România
Franța                  Elveția                    Cehia                       Austria                     Danemarca
Suedia                  Ungaria            Irlanda de Nord           Serbia                        Polonia
Bulgaria            Insulele Feroe     Norvegia                     Irlanda                     Muntenegru
Belarus                 Letonia            Azerbaidjan           Republica Moldova     Armenia
Luxemburg          Andorra           San Marino                   Georgia

Grupa F             Grupa G             Grupa H               Grupa I 
Anglia                   Spania                   Belgia               Croația
Slovacia               Italia                        Bosnia              Islanda
Scoția                  Albania                    Grecia                Ucraina
Slovenia             Israel                        Estonia            Turcia
Lituania            Macedonia               Cipru             Finlanda
Malta              Liechtenstein

701 0
loading...
No Comment

Lasă un comentariu

*

*