Horia Tecău și Jean Julien Rojer s-au calificat în finala turneului de tenis de la Nice

Horia Tecău și Jean Julien Rojer s-au calificat joi, în finala de dublu a turneului de tenis de la Nice din Franța.

tecau si rojerHoria Tecău și Jean Julien Rojer s-au calificat joi, în finala de dublu de la Nice, după ce s-au impus în semifinale, în fața perechii formate din Guillermo Duran și Maximo Gonzalez.

Principalii favoriți ai competiției, și-au adjudecat primul set cu scorul de 6-3.

După care, în setul doi, la scorul de 2-2, olandezul și-a pierdut serviciul, însă, alături de Tecău a reușit să facă re-break la 4-3 și să egaleze scorul la 4-4.

La scorul de 6-5, Tecău și Rojer au făcut break și au închis partida cu 7-5 în setul doi.

În finală, românul și olandezul vor juca cu perechea învingătoare din semifinala disputată de Mate Pavic/Michael Venus și Martin Emmrich/Andreas Siljestroem.

Calificarea în ultimul act la Nice le asigură lui Tecău și Rojer un cec în valoare de 12.760 de euro și câte 150 puncte ATP.

Dacă vor câștiga finala, românul și olandezul vor încasa un cec în valoare de 24.280 de euro și vor primi câte 250 puncte ATP.