Horia Tecău și Jean Julien Rojer, calificați în sferturi de finală la dublu la US Open

Horia Tecău și Jean Julien Rojer s-au calificat luni, în sferturi de finală la dublu masculin la US Open, după ce în optimi au învins echipa formată din Eric Butorac și Scott Lipsky.

tecau - rojerHoria Tecău și Jean Julien Rojer și-au adjudecat victoria în două seturi, scor 7-6(7-3), 7-5, după o oră și 26 de minute de joc.

Perechea româno-olandeză a controlat meciul în permanență și a reușit să-și confirme statutul de a treia favorită la US Open.

În sferturi de finală, Horia Tecău și Jean Julien Rojer vor juca cu francezii Pierre-Hugues Herbert și Nicolas Mahut.

Pentru accederea în sferturi la US Open, românul și olandezul și-au asigurat un cec în valoare de 67.675 de dolari și câte 360 de puncte ATP.

Tot azi, Florin Mergea și partenerul său de dublu, Rohan Bopanna, s-au calificat în sferturi la dublu la US Open.