Horia Tecău și Jean-Julien Rojer au acces în sferturi la Cincinnati

Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer s-au calificat miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului ATP World Tour Masters 1000 de la Cincinnati, dotat cu premii totale de 3.079.555 dolari.

horia tecau si jean julien roger - brd 2014Perechea româno-olandeză dă semne că se simte bine pe cimentul american, după succesul înregistrat la Washington, Tecău și Rojer merg bine și la Mastersul de la Cincinnati.

Horia Tecău și Jean Julien Roger s-au impus miercuri, în optimi, în fața perechii formate din spaniolii Marcel Granollers/Marc Lopez, capi de serie numărul 7.

Tecău și Rojer și-au adjudecat victoria după doar o oră și 37 minute de joc, cu scorul de 7-5, 7-6(7-5).

În sferturi, românul și olandezul vor juca cu învingătorii partidei disputate de americanii Bob Bryan/Mike Bryan și perechea Eric Butorac (SUA)/Raven Klaasen (Africa de Sud).

Accederea în sferturile de finală ale turneului Masters de la Cincinnati le asigură lui Horia Tecău și Jean Julien Roger un cec în valoare de 24.940 dolari și 180 de puncte ATP.