HCM Constanța s-a calificat la turneul Final Four al Cupei EHF

Campioana României la handbal masculin, HCM Constanța s-a calificat la turneul Final Four al Cupei EHF.

hcm constantaHCM Constanța a învins, sâmbătă, echipa suedeză Lugi HF, cu scorul de 34-28 (14-13), în returul sferturilor de finală ale competiției.

Campioana României a dominat începutul jocului din Suedia și a condus cu 3-0 (min. 5), 9-3 (min. 16), 12-7 (23), după care a încasat cinci goluri la rând, 12-12 (28), iar la pauză gazdele aveau avantaj minim, 14-13. HCM a ținut aproape încă aproximativ zece minute din repriza secundă, 20-20 (42), după care Ligi HF s-a desprins și a obținut o victorie de palmares, cu 34-28.

Turneul Final Four va fi găzduit de Berlin, pe 17 și 18 mai, iar tragerea la sorți a semifinalelor se va efectua marți 29 aprilie, în orașul gazdă.

Duminică se vor decide și celelalte două finaliste, dintre formațiile Montpellier Agglomeration HB și HBC Nantes (25-26 în tur), respectiv dintre Pick Szeged (Ungaria) și Sporting Lisabona (Portugalia), lusitanii câștigând primul meci cu 29-27.